Home Appunti - Bilješke Razlozi zbog kojih ne podržavam četvrtu uzastopnu kandidaturu Giovannija Sponze za gradonačelnika Grada Rovinja
Razlozi zbog kojih ne podržavam četvrtu uzastopnu kandidaturu Giovannija Sponze za gradonačelnika Grada Rovinja PDF Ispis E-mail
Autor Zilli   
Četvrtak, 29 Studeni 2012 07:15
Nema dostupnih prijevoda.

Ne podržavam IDS-ovu kandidaturu Giovannija Sponze za gradonačelnika Grada Rovinja po četvrti uzastopni put jer:

1. navedenu funkciju obnaša od 2001. godine, odnosno 12 uzastopnih godina (dok je u prethodnom četverogodišnjem razdoblju bio član Poglavarstva zadužen za resor školstva i sporta, te je stoga u vrhu gradske vlasti već 16 godina), i sasvim je očigledno da funkciju gradonačelnika shvaća kao osobnu profesiju, a što nije i ne smije to postati, jer funkcija je jedno a profesija nešto drugo;
2. upravo zahvaljujući dugogodišnjem obnašanju vlasti (što predstavlja iznimno veliki znak slabosti rovinjskog IDS-a), okružio se podanicima (yes-men-ima) i, diplomatski rečeno, posljednjih godina provodi oportunističku politiku, iskvareno ortaštvo, odnosno neko unutarnje šurovanje, praksu recipročnih šutnji i dogovora o podjeli interesnih sfera i financija, na zadovoljstvo ortaka (zainteresirane stranke), a sve uz samo jedan jedini apsolutni prioritet: samoodržavanje, očuvanje vlastite pozicije uz veličanje samoga sebe, i sa ciljem da se da do znanja da bez njega se ne može ništa učiniti te da oni sposobni trebaju biti odbačeni ili prisiljeni da se povuku (što je ista stvar), a što nije u interesu ni građana ni Grada Rovinja; 

3. zahvaljujući dugogodišnjem obnašanju vlasti, stvorio je i održava takvu situaciju u kojoj ne postoji sklonost da se provedu smjena generacije i obnova novim svježim snagama, već se provodi korporativna politika za koju postoje samo pristaše i nezahvalnici. U nezahvalnike se uvrštavaju svi oni koji se s njim ne slažu, tako da se na taj način navodi one slabe i oprezne da šute, da se ne odaju, da ne pronađu hrabrost da se protive, te se i kritičare svrstava u nezahvalnike, u jednoj koncepciji moći koja pruža svoje usluge, a ne priznaje i ne poznaje tuđe zasluge;

4. zahvaljujući njemu, odnosi unutar IDS-a (a vjerojatno i unutar gradske uprave) vođeni su više oportunizmom i podaništvom negoli duhom poštene suradnje s maksimalnom transparentnošću i nezavisnošću pojedinaca (vlastitom glavom), te ga svi članovi Predsjedništva preferiraju slijediti, popuštati mu, biti mu uslužni ili pak samo šute i gledaju, i nažalost nema niti jednog jedinog člana koji bi izrazio različiti stav ili mišljenje, a kamoli neslaganje ili suprotstavljanje, a ono što najviše razočarava je rezignacija, odnosno nedostatak političke strasti i želje za argumentiranim dijalogom, već se podržava i provodi jednoumlje unutar sustava rovinjskog IDS-a;

5. obnaša funkciju potpredsjednika IDS-a i zastupnika IDS-a u Hrvatskom saboru. Nemoguće je odgovorno obnašati istodobno uz te funkcije i funkciju gradonačelnika (jer je ljudski nemoguće istodobno biti prisutan na više mjesta radi ispunjavanja zakonskih i inih odgovornosti) a Grad Rovinj zaslužuje imati gradonačelnika s punim radnim vremenom; 

6. po četvrti put ponovljena kandidatura iste osobe stvara predodžbu da rovinjski IDS može računati samo na jednu jedinu osobu, a što sigurno ne oslikava pravu stvarnost, jer IDS raspolaže stručnim i vrijednim kadrovima koji bi mogli preuzeti odgovornost upravljanja Gradom Rovinjom sa novim elanom, idejama, snagom, voljom dokazivanja;

7. četvrti uzasopni mandat iste osobe može samo navesti birače da glasuju za promjene samo zbog promjene same, a što bi moglo otežati, ako ne i prejudicirati, sam ishod (barem prvog kruga) gradskih izbora, iako se računa da će birači na kraju morati glasati za njega, kao izbor “manjeg zla”, ne imajući drugi bolji izbor unutar gradskih okvira;  

8. nije održao niz predizbornih obećanja, koja su navedena u programu IDS-a za mandatno razdoblje 2009-2013 pod geslom “Za naš Rovinj – Per la nostra Rovigno”, a time je Rovinj u prošlom četverogodišnjem razdoblju bio, i još je, grad propalih obećanja a ne realiziranih programa, stoga u tom kontekstu valja istaknuti sljedeća neodržana obećanja:
-nije sastavljen, niti plasiran model izgradnje manjih obiteljskih kuća za naše rovinjske mlade bračne parove i to kroz povoljnije uvjete kupnje prilikom stjecanja gradskog zemljišta;
-u kontinuitetu nije nastavljen program POS-a sa izgradnjom i infrastrukturno opremljenom četvrtom i petom zgradom na lokacijama Lacosercio i Concetta;
-nije se organiziralo programe za edukaciju mladih rovinjskih kadrova iz područja poduzetništva u Domu kulture Rovinjskog sela, niti se u istom organizirala manja ambulanta i ljekarna;
-nije se realizirala podružnica veleučilišta u našem gradu (kao dio sustava visokog obrazovanja da bi mladi ostali i razvijali se u svom gradu), bilo kakvog smjera studija (ni inženjerstva u području medicine i biomedicine, ni forenzičke tehnologije, ni ispitivanja materijala i kontrole kvalitete, ni managementa u sportu, ni održavanja građevinske infrastrukture, ni urbane i/ili alternativne energetika, ni ekologije, ni informatike);
-nije se uspjelo riješiti zapušteni bolnički kompleks “Martin Horvat”, odnosno nije se uspjelo u osposobljavanju ukupnog centra, stvaranjem moderne manje bolnice za naše građane te za stvaranje modernog svjetskog kliničkog centra, kao što se nije osiguralo posebne gradske stipendije s ciljem stvaranja vlastitog liječničkog kadra;
-nije se uveo sustav pomoći i kućne njege za umirovljenike koji je trebao zaživjeti u sklopu jedne organizirane ustanove ili udruge;
-nije osposobljena poduzetnička zona Gripole-Spine;
-nije izvršeno preseljenje pogona “Mirne” i istu se nije navelo na regulaciju industrijskih otpadnih voda s izgradnjom vlastitog uređaja za pročišćavanje i obveznim zatvaranjem nove hladnjače;
-nije se ostvarila izgradnja zajedničke poslovne zgrade u okviru lokacije Štanga, između dva trgovačka centra, a sve u cilju povećanja ukupnog gradskog fonda poslovnih prostora;
-nisu realizirani dodatni poslovni prostori na lokaciji ex-“Školjke”, gdje su se trebali samofinancirati izgradnjom i nekoliko stanova za prodaju, a u sklopu kompleksa trebao se oformiti manji gradski polivalentni prostor za radionice i edukacije u sklopu programa pomoći poduzetnicima i gospodarstvenicima, a to isto vrijedi i za “Lanternu”;
-nisu se realizirale II i III faza razvoja poduzetničkog inkubatora u ulici Augusto Ferri, namijenjenog mladim poduzetnicima-početnicima;
-nisu ostvarene stalne radionice za kontinuirano, životno obrazovanje naših poduzetnika i obrtnika praktičnim znanjima osobito iz područja inženjerskih predmeta u suradnji sa Sveučilištem “Jurja Dobrile” iz Pule;
-nije realiziran razvojni projekt sjeverne luke, kojim se trebalo osigurati i oformiti najljepše gradsko rovinjsko kupalište u sklopu uređenja kopnenog dijela grada u potezu od nove hladnjače do Bolničkog naselja, a u kojem se trebalo uključiti sve sugrađane da putem povlaštenih paketa gradskih obveznica sudjeluju u njegovom financiranju, uz grad koji bi ostao vlasnikom zemljišta (kontrolni gradski paket) i nekoliko strateških partnera;
-nije realizirano uređenje južne luke, odnosno nije se osiguralo 300 novih mjesta za komunalne vezove za sve naše građane koji posjeduju plovilo, te time smanjila gužva i otežani promet u gradskoj luci;
-nije se dovoljno nastojalo u rekonstrukciji benzinske postaje u samom centru grada te stvaranju uvjeta za novu modernu morsku benzinsku postaju u suradnji s privatnim sektorom;
-nije se realiziralo premještanje autobusnog kolodvora, niti izgradnja novog kolodvora, kao niti parkirna garaža u blizini grada;
-nije započeta izgradnja glavne zaobilaznice Rovinja, nove prometnice koja bi u jeku sezone rasteretila naš grad od prometnih gužvi;
-o uređenju i popločenju glavnog gradskog trga nema niti obećanih predradnji;
-nije izvršena izgradnja sportskog poligona iza Osnovne škole “Jurja Dobrile”;
-nije realizirana sportsko-rekreativna zona Monvi-Cuvi, kroz čiju su realizaciju predviđeni tereni i objekti pojedinačnih sadržaja kao što su boćalište, nova sportska dvorana, teniski tereni, atletski poligon, staze za rolanje, dvorana za kuglanje i dr.;
-nije se izgradio zatvoreni bazen;
-nije se realiziralo osnivanje Arheološkog parka i muzeja Moncodogno-Monsego sa svom potrebnom infrastrukturom (parking, prilazni putevi, građevine u funkciji muzeja i parka, i dr.);
-nije se uvrstilo sve kulturne lokacije grada u kulturno-turistički itinerer (na sjeveru i na jugu rovinjskog područja, sa biciklističkim stazama);
-nije realiziran projekt zajedničkog ateljea rovinjskih umjetnika, kao ni osnivanje etnografske zbirke u zgradi stare škole u Rovinjskom selu;
-nije izdan povijesno-kulturni vodič Grada Rovinja kao ni Rovinjski stradarij, itd.; 

9. u posljednjem četverogodišnjem razdoblju odustao je od:
-osiguranja besplatnih udžbenika za sve osnovnoškolce;
-osiguranja prikladnih predblagdanskih poklona za sve umirovljenike i nezaposlene;
-osiguranja sportske opreme svakih četiri-pet godina za sve igrače (članove) sportskih klubova koji s ponosom predstavljaju naš grad na raznim sportskim natjecanjima, itd.;

10. vezano uz dogradnju srednjih škola i izgradnju školske sportske dvorane, kao najbitniji realizirani projekt kojim se diči, ne znamo da li je za svaku pohvalu ili kritiku jer je na kraju preskupo koštao porezne obveznike (za potrošeni novac moglo se izgraditi najmanje četiri takvih ako ne i boljih sportskih dvorana!);

11. jer je u međuvremenu Rovinj ostao bez HT centra, bez plovila pomorske policije i bez Carinske ispostave (ostao je simbolično carisnki odjeljak na pomorskom graničnom prijelazu), prijeti oduzimanje nekretnina i iseljenje Centra za istraživanje mora “Ruđer Bošković” od strane HAZU-a, prijeti oduzimanje vlasništva na 316 nekretnina (odnosno cca 178 ha atraktivnog šumskog i drugog zemljišta) od strane Državnog odvjetništva RH, ponovno se govori o zatvaranju Općinskog suda, itd. 

Sve gore ukratko navedeno rezultat je četverogodišnjeg (ne)rada gradonačelnika Giovannija Sponze sa sloganom “Za naš Rovinj – Per la nostra Rovigno”, i sasvim je dovoljno, barem prema mom mišljenju, da se iskaže razočaranje, nezadovoljstvo i nepovjerenje naspram četvrte uzastopne IDS-ove kandidature Giovannija Sponze za gradonačelnika Grada Rovinja.

Ažurirano Četvrtak, 29 Studeni 2012 07:46
 
hrvatskiitaliano

Plakati

Vox populi

Web stranica je nezavisna, u stalnoj nadopuni i podložna je proširenju. Web site je slobodan, besplatan i na raspolaganju svima onima koji žele objaviti vlastita stajališta i mišljenja koja nažalost ne nailaze na pozitivan ishod od strane sredstava javnog priopćavanja koji su prisutni na istarsko-kvarnerskom području.

Mišljenja, prijedloge, ideje, osvrte možete dostaviti na e-mail :

voxpopuli@silvanozilli.com

Get the Flash Player to see this player.